Coraz częściej spotykamy się z pojęciem „łóżko wodne”. Nie znając go mamy wiele bezpodstawnych uprzedzeń – m. in. choroba morska, szkody spowodowane wodą, niebezpieczeństwo porażenia prądem, leżenie jak na hamaku. Dzisiejsze udoskonalone technicznie łóżka wodne wykluczają te obawy. Istnieje bowiem mylna opinia na temat twardości materaców, ponieważ twardy materac naciskając na miednicę i ramiona utrudnia obieg krwi. Materac wodny, mimo że na początku wydaje się być bardzo miękki – idealnie podtrzymuje ciało w sposób tak naturalny, że przy leżeniu nie odczuwalny jest żaden nacisk.
Niezależnie od tego, która z pozycji podczas snu jest naszą ulubioną, to równomierne rozłożenie nacisku prowadzi do naturalnego ułożenia kręgosłupa i powoduje odprężenie mięśni. Dzięki odprężającemu leżeniu zapobiegamy częstemu przewracaniu się w nocy, które zakłóca sen. Ruch falujący łóżka wodnego jest zróżnicowany w zależności od modelu oraz producenta łóżka. Nie oznacza to jednak, że ich komfort jest mniejszy – wygoda wszystkich materacy wodnych jest jednakowa. Jeżeli chcemy uzyskać dobre samopoczucie możemy zakupić łóżko wodne z wbudowanym i termostatycznie sterowanym ogrzewaniem, które ma pozytywny wpływ na bóle stawów oraz pleców. Natomiast jeżeli chodzi o higienę, to łóżko wodne jest bardzo polecane szczególnie alergikom uczulonym na kurz, gdyż górną powłokę tekstylna można zdjąć i uprać, a resztę można wytrzeć wilgotną szmatką.
Łóżko wodne można wbudować w każdy dostępny na rynku stelaż, można je również użytkować bez żadnej obudowy. Oprócz tego wolno zmieniać swobodnie poziom łóżka tak, aby również osoby wysokie mogły przyjmować dogodną pozycję siedzącą przy kładzeniu się i wstawaniu. W dzisiejszych czasach łóżka wodne stosuje się m.in. w celach rehabilitacyjnych u osób cierpiących na choroby reumatyczne, schorzenia kręgosłupa, alergie na roztocza i kurz oraz w celu pielęgnacji osób w podeszłym wieku czy z problemami ze snem aż do odleżyn i oparzeń. Podsumowując, łóżko wodne ma do zaoferowania jedyny w swoim rodzaju komfort. Za granicą, np. w Niemczech już ponad 2 miliony osób śpi na łóżku wodnym, a liczba ta ciągle wzrasta.
Tagi: łóżka wodne, łóżko wodne